STARCEPHE RESTORASYON VE İNŞ.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
Kirazlıtepe mah. Ayvalık cad.No/157 Üsküdar/İSTANBUL
starcephe@hotmail.com
Tel: +90 (216) 318 79 05
+90 (536) 558 13 02(Öncelikli)
Haberler Haberler
Şirketler Şirketler
 
StarCephe Restorasyonve İnş. San.Tic.Ltd.Şti Sitede Yer alan Resim ve Yazıların Kopyalanması yasaktır Kopyalayanlar Hakkında Yasal İşlem Yapılacaktır. 0216 318 79 05 starcephe Tasarım
       "Hassas Kumlama yapan 
firmalar içerisinde makine parkurunda
"Tarihi eser ler" için; Kontrollü hassas kumlama
makinaları, Mikro hassas Kumlama makinası,
Seyyar Sulu hassas Kumlama Makineleri ve
Portatif başlığı - başlıkları ile sarf malzemede
çeşitlilik saglayan tek firmayız.
İhaleleri nizden önce,
nedir ? nasıl yapılır ? fiyatları nedir ?
Mutlaka görüşelim."
Hassas Kumlama

       Doğal taş ve  kargır yapılar cephe  hassas  yüzeylerde uygulanan düşük basınç ile çalışan makinalar ile yapmaktayız.
       Diğer firmaların iddialarının aksine biz, cephe kumlamalarında üstün, acaip ve üstün tekolojiler kullanmıyoruz. Tüm modern ülkelerde saygın firmaların kullandığı, makina ve techizat ile uzman ve işini seven kadrolarımız eliyle ekonomik çözümler, tatmin edici sonuçlar sunuyoruz.. İşlerimizde yazılı 5 yıllık firma garantisi vermekteyiz.
Sulu Hassas Kumlama

       Doğal taş ; Rölyeflerde, Anıtlarda, oymalı ve işlemeli yüzeylerde hat kaybına, deformasyona ve yıpranmalara yol açmayan çok düşük basınç ile çalışan makinalar ile yapılır. Kullanılan granül - sarf malzemesi - kumlama kumu v.s. her iş için farklılık gösterebilir. Sulu hassas kumlama işlemininde kumlama kumu seçiminde; Kumlanacak yüzeyin hangi doğal taş ile üretildiği, Kaç yıldır bina veya yapı üzerinde bulundugu, bu süre zarfında ne kadar aşınmaya, kofuma - tozumaya maruz kaldığı, Üzerinde oluşan kirlenmenin kalınlıgı ve yoğunlugu rol oynamaktadır. Uygun makina, Kumlama kumu ve basınç ile yapılacak sulu hassas kumlama işinde günlük üretim 0,5 m2 ila 2 m2 arasında değişmektedir. Bu iş için istenecek ücret; Binanın durumu, Kirlenmenin durumu ve çalışma alanının çevresel olumsuzlukları ile doğru orantılı olarak günlük iş üretimine göre değişkenlik göstermektedir.
Mikro Hassas Kumlama

       Doğal taş ; Rölyef, Kitabe, Heykeller gibi hassas  yüzeylerde hat kaybına, deformasyona ve yıpranmalara yol açmayan çok düşük basınç ile çalışan makinalar ile yapılır. Kullanılan granül - sarf malzemesi - kumlama kumu v.s. her iş için farklılık gösterebilir. Sulu hassas kumlama işleminde kumlama kumu seçiminde; Kumlanacak yüzeyin hangi doğal taş ile üretildiği, Kaç yıldır bina veya yapı üzerinde bulundugu, bu süre zarfında ne kadar aşınmaya, kofuma - tozumaya maruz kaldığı, Üzerinde oluşan kirlenmenin kalınlıgı ve yoğunlugu rol oynamaktadır. Uygun makina, Kumlama kumu ve basınç ile yapılacak mikro hassas kumlama işinde günlük üretim 0,1 m2 ila 1 m2 arasında değişmektedir. Mikro hassas kumlama işi için istenecek ücret; ögenin durumu, Kirlenmenin durumu ve çalışma alanının çevresel olumsuzlukları ile doğru orantılı olarak günlük iş üretimine göre değişkenlik göstermektedir. Bu iş için seçilen personel kesinlikle konuya hakim ve uzman personelden seçilmektedir.
       hassas kumlama, tarihi eser kumlama, kumlama nedir, kumlama, kalıp kumlama, taş kumlama, kumlama fiyatları, mikro kumlama, kumlama makinaları, seyyar kumlama, kumlama başlığı, kumlama yapan firmalar, ankara kumlama yapan firmalar, kumlama nasıl yapılır, cam kumlama, kumlama boya ihaleleri, sulu kumlama makinası, kumlama makinası fiyatları, kumlama makinası nasıl yapılır, cam kumlama makinaları, kumlama makinası, portatif kumlama, kumlama makinası nedir, kumlanması, kumlama makinası nasıl çalışır, kumlama makineleri
       Hassas Kumlama, Mikro Hassas Kumlama ve Sulu Hassas Kumlama mekanik taş temizleyici yöntemleri ile Tarihi yapılarda Restorasyon temizliği yapmaktayız. Güvenli, Ekonomik, Hızlı çözümler sundugumuz sektörümüzde; Topkapı sarayı cephe taş duvarlarından, Türkiye Büyük Millet Meclisi Taş duvarlarına kadar en etkili ve başarılı referanslara sahip, başarılı ve kesin çözümler sunmaktayız. Tarihi yapı ve binalar için Cephe temizliği çalışmalarımızda başlıca yöntemler olan FİZİKSEL TEMİZLİK ( HASSAS KUMLAMA ) ve KİMYASAL TEMİZLİK yöntemlerini en etkin ve profesyönel olarak uygulamaktayız.
       
Türkiye çapında; İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere
bir çok ilimizde çalışmalarımız vardır.

       Yaptığımız çalışmalarımızda; en zor denilen yüzey kirlenmelerine en ekonomik ve başarılı sonuçları elde etmekteyiz. Tarihi yapı ve Tarihi binaların cephe temizlikleri, Küfeki, Tüf taşları, Yonu taşları, Traverten, Limra, Mermer, Granitler ve Kargir yüzeyler içindir.
StarCephe  0 536 558 13 02
KARACA AHMET TÜRBESİ
Karaca ahmet - Üsküdar
StarCephe  0 536 558 13 02
GRAVİER APARTMANI
Beyoğlu
Aziz Mahmut Hüda-i Haz. Türbesi
Üsküdar
Ergenekon Apartmanı
Osmanbey
Rüstem Paşa Türbesi
Mikro Hassas Kumlama
Rüstem Paşa Türbesi
Mikro Hassas Kumlama
Eski İzmir Merkez Bankası
Kordon - İzmir
Güngen Denizcilik
Altunizade
StarCephe  0 536 558 13 02
       Uzman kadro ve yöneticilerimizle, Tarihi yapı ve eserlerin taş cephelerinde meydana gelen Biyolojik, Atmosferik ve Kimyasal cephe temizliklerinde en dogru karışım ile garantili ve güvenli temizlik uygulamaktayız. Kagıt hamuru ile veya jel yöntemiyle uygulanan AB57 kimyasalı tamamen bazik bir karışımdır ve cephe taşlarına ve ya çevreye zarar vermez.
KUMLAMA
                   Eski eser ve anıtsal yapıların dış cephe ve içlerinde meydana gelen  deformasyonun uygun kumlama yönteminin belirlenmesi ile, uygulanacak alanlara; taş, tuğla , yüzeylerindeki toz ,kir, kurum, yağlı ve isli kalıntıları ,her türlü organik ve inorganik boya kalıntılarının, atmosferik kirlerin yüzeye zarar vermeden  temizlenmesi işlemlerini uzman kadro ve modern teknolojimiz ile yapmaktayız.
TARİHİ ESER VE YAPILARIN CEPHELERİNDEKİ BOYALARIN TEMİZLİĞİ ÜZERİNE....

Tarihi taş yapıların temizliğinde dikkat edeceğimiz ve izleyeceğimiz yolu belirlemek için;
1. Yapıda kullanılan Taş malzemenin niteliği ve cinsi.
2. Kirlenmenin veya Yüzeye uygulanan boyaların türünü, Belirleyip bu doğrultuda haraket etmeliyiz.

Ülkemizde, Tarihi yapılarda kullanılan yüze yakın taş çeşidi vardır. Bunların en çok bilinen ve uygulananları Marmara taşı, Küfeki taşı, Limra , antalya taşı ve Sarımsak taşı ile adi duvar taşları denilen Çakmak taşları ve kayaçlar ve özellikle bizans döneminde taş duvar aralarında pişmiş topraktan yapılan tuğlalar yer alır.
Dogal Cephe kirlenmelerinde; Taş cephelerin Restorasyon kuralları içerisinde kimyasal temizlik malzemeleriyle temizlenmesi uzmanlık gerektiren fakat kolay uygulanan bir yöntemdir.
Konumuz olan ; Taş yapılarda cepheye zaman içerisinde uygulanmış olan boyaların temizliğini sağlamak için yapmamız gerekli işlemler ve dikkat edeceğimiz hususları ise şöyle sıralıyabiliriz;

Bir çok dış cephe boyasının sökülmesini ve kazınmasını sağlayan boya sökücüleri piyasada mevcuttur. Çok düzgün satıhlarda uygulanabilir ve daha sonra boya kazınabilir. Eğer boya zaman içerisinde kat kat uygulandıysa bu işlemi her kat boya için uygulayabiliriz. Şayet uygulanan boyalar farklı farklı tür ve nitelikteyse her boya türü için uygun olan boya sökücü kullanılıp o kat iyice temizlendikten sonra diğer katlara geçilmelidir. Tahmin ediyorum ki yazdıklarım çok hoşunuza gitti ve rahatladınız, SÖZÜME BURDAN SONRA AMA DİYEREK DEVAM EDİYORUM; Hiç bir yerde sözünü ettiğim düzlükte düzgün satıhlı bir taş cephe kaplaması bulunamayacağınızdan, en üst kattaki boyaya etki edecek doğru çözücüyü bulsanız bile kabaran boyayı yeterli olacak şekilde kazıyamassınız. ( Yüzey engebeli ve yüzeyde az yada çok delikler ve derz araları mevcuttur ) Bu nedenden ötürü yeterince temizlenmemiş yüzeyin alt katmanındaki boyaların başka kimyasal temizleyiciler tarafından temizlenmeside beklenemez ve mümkün değildir. KALDIKİ, LÜTFEN BURAYA DİKKAT ! Cephelerde kullanılan taş malzemelerin herbirinin farklı yapısal özellikleri vardır ve bunlara gelişi güzel kimyasallar ile müdahele edemezsiniz. Bunun sonuçları en basitinden taşta sararma olarak göreceğiniz, taşın dış yüzeyindeki kimyasalbir yanmadır. Bu yanma belki birkaç gün veya birkaç ayda olmasada birkaç yıl içinde kimyasalın sirayet ettiği kısımlarında dökülmelere ve tozumalara yol açacaktır. Citti olabilecek ise; Bu etkilenen kısımın çok fazla derinlere sirayeti sonucu etkinin kat ve kat artması veya taş yüzeyindeki çatlaklar ve derz boşluklarından taş parçanın içlerine kadar işleyerek taş parçanın tamamen işlevini yitirmesiyle sonuçlanabilir. SONUÇ OLARAK BENİM ZARAR VERMEDEN BAŞARILI OLDUĞUM BOYALI YÜZEY TEMİZLİK ÖRNEKLERİNDEN BAZILARI ŞÖYLE OLMUŞTUR;
a. Taş cepheli tarihi bir binanın dış cephesi seneler önce dış cephe boyasıyla boyanmış. Cephe geneli bol delikli küfeki taşının hakim oldugu, yer yer taraklanmış mozaik sıvalı bir cepheye sahipti. Bina sahipleri ve taşeron firma birçok kimyasalı denemiş ve başarı elde edememişlerdi. Firma olarak bizi çağırdıklarında gördüğüm taş ve mozaik yüzeylerin zaten pürtüklü olan yüzeyleri kabaran boyalar yüzünden gerçekten çok kötü görünüyordu. Tespitimiz boyaların zaten dökülmekte olduğu fakat pürtüklü yüzey nedeniyle ne kazınabildiği nede kendiliğinden dökülebildiğiydi. bizim uyguladığımız yöntem ise çok basit olan basınçlı su ile cepheyi yıkamak oldu ve tek kat olan ve zaten dökülmeye çalışan boyanın çok rahatlıkla döküldüğüydü. Evet burada durum bu kadar kolay ve zararsız bir şekilde çözüme kavuşturulmuştu.
b. Edirne'nin malkara ilçesinde bir caminin mihrap ve hutbesinde kullanılan boyaların sökümü için bize başvurmuşlardı , Caminin yapıldığı yıldan buyana 700 yılı aşkın sürede yapı; Cami olarak inşa edilmiş ve zaman içinde kilise, tekrar cami, kilise, karakol, ahır, ambar ve 2007 yılındada restore edilerek nihayet ilk günkü ihtişamıyla cami olarak hizmete girecekti fakat mihrap ve hutbe geçen bu zaman içerisinde benim saydıgım yedi kat boya ve macunla boyanmış ve temizlenemiyordu. kimyasal'lar işe yaramıyor ve üzerindeki nadide işlemelerden dolayıda kumlama yöntemiyle temizlenmesi sakıncalı görülüyordu. Mihrap ve hutbe çok sert olmayan edirne kara taşından oymalı ve işlemeli olarak yapılmışdı. Bilinen 4 nesildir ince taş oyma ustalığından gelme bir aileden olmamız ve işimize olan hakimiyetinde verdiği güvenle MİKRO HASSAS KUMLAMA YÖNTEMİyle temizliğe devam etme kararı aldık. Sanayi kumlaması dediğimiz yöntemle 20 dakikada yapılabilecek temizliği günde 18 saat'ten olmak üzere 13 günlük bir çalışmayla bitirdik. Şimdi rahatlıkla ve gururla söyleyebiliyorum ki biz o nadide ve çok eski oymalı ve işlemeli taş eserleri; hiçbir hat kaybına ve deformasyona sebebiyet vermeden büyük bir özen ve meslek aşkıyla ilk ğünkü haline geri döndürdük.
Kısacası bir çok taş cepheli binanın cephe temizliğinde Hasas kumlama ile İşlemeli ve oymalı taş öğelerdede Mikro Hassas kumlama yöntemi uygulanması hem ekonomik hemde güvenli ve hızlı bir çözüm olacaktır. BURADA DİKKAT EDİLECEK HUSUS TARİHİ MEKANLARDA YAPILACAK HATALARIN GERİ DÖNÜŞÜNÜN OLMADIĞI , BU ESERLERİ BİZDEN SONRAKİ KUŞAKLARA ULAŞTIRILMASININ BİZLER İÇİN KUTSAL BİRER GÖREV OLDUĞUNU, SORUMLULUK SAHİBİ OLARAK HAREKET ETMEMİZ GEREKTİĞİNİ ÇOK İYİ BİLMELİYİZ. Maalesef şu ana kadar gördüğüm; bu sorumluluğu üstlenenlerin her zaman aceleci ve masraf çıkartmadan iş bitirmek istemeleri ve işleri yapan ustalara bu konuda baskı yapmalarıdır. Bu konununda yakında duyarlılık ile çözüleceğini ummaktayım.
c . Bilinen üçüncü ve son yöntem ise LAZERLİ RESTORASYON TEMİZLİĞİ yöntemidir. Bu yöntem hala test ve geliştirilme aşamasındadır. Amerika ve italyada yapılan testler oldukca başarılı olmasına karşın Laserle yapılan restorasyon temizliğinin olası zararları araştırılmaktadır. Bu makinanında ülkemize getirilmesini ve kullanılmasını istediğimizden bir çok defa girişimde bulunduk fakat test sonuçlarının güvenliği kanıtlanmadığından makina satışına hala onay çıkmamıştır. Ne varki zaten işlem hızının çok yavaş olmasından ötürü bu yöntem çok pahalı olacak ve sadece çok degerli eserlerin temizliğinde kullanılması mümkün olacaktır.

Kısaca Sonuç kısmına gelmem gerekirse ; Eğer taş yüzey üzerindeki boyalar basınçlı su ile yıkanarak temizlenemiyorsa Hassas kumlama veya durumun önemine binaen Mikro hassas kumlama yöntemiyle temizlenmesinden başka güvenli yöntem yoktur. Burada dikkat edilecek husus kesinlikle sanayii kumlamacılarına değil, Deneyim sahibi hassas kumlamacıların oparatör olarak kullanıldığı firmalar ile çalışmak olacaktır.
Tarihi Yapılarda Yüzey Temizliği ve Restorasyon öncesi yüzey hazırlığı için yeni bir sistem; StarCephe Ekolojik Yüzey Temizleme Sistemleri..
StarCephe Mikro kumlama sistemleri genel olarak ekolojik,yumuşak temizlik ve aşındırıcı temizlik sistemleri olarak özelleşir. Restorasyon öncesi yüzey hazırlığı, yüzey temizliği, boya, pas sökümü, bakım çalısmaları, vb. konularda karsılaşılan problemleri kolaylıkla çözer ve yüzeyleri tek seferde bir sonraki islem için hazır halegetirir. Düşük basınçlı ve merkezkaç akımlı StarCephe Sistemi ile doğal taslar, sıvalı alanlar, beton, tuğla, her türlü metal,ahşap vb. yüzeylerdeki boya ve kaplamalar, grafitiler, kirtabakaları, pas ve korozyon rahatlıkla ve özgün dokuya zarar vermeden temizlenebilir. StarCephe Eko-püskürtücüleri küresel kalsiyum karbonattan alüminyum okside, doğalmineral aşındırıcılardan bitkisel püskürtme malzemelerine kadar değisik özellikte ve farklı parçacık boyutlarına (0,20 mikron ile 2,7mm arasında) sahip sarf malzeme kullanan yeni mekanik bir işlemdir.
Sistem ile hem kuru hem de ıslak püskürtme yapılabilir. Islak püskürtme için özel olarak dizayn edilmis başlıklar kullanılır. Bu başlıklar özel plastik tanktan gelen iyonize edilmis suyu püskürtme malzemesi ile karıştırır. Kısacası; StarCephe kontrol edilebilir düşük basınç, ayarlanabilir püskürtme malzemesi yoğunlugu ve kolayca degiştirilebilen özel başlıkları ile her türlü yüzey üzerinde çalısmaya olanak sağlar.  
StarCephe Ekolojik Yüzey temizlik sistemi bir çok avantaja sahiptir;
• Mikro kumlama yapan StarCephe sistemi düsük basınçlı,merkezkaçlı akım ile yüzeysel silme etkisi gösterdiginden özgün alt dokuyu korur.
• Kullanılan bu yöntem püskürtme malzemesi ve/veya su tüketimini neredeyse yarıya indirir.
• Püskürtme malzemesi yüzeye eşit sekilde püskürtülür.
• Merkezkaçlı akımla elde edilen yüzeysel silme etkisi sonucu püskürtme malzemesi yüzeye daha iyi ve uzun süreli etki eder. Böylece daha verimli bir temizleme etkisi elde edilir.
• Yüzeyin ve malzemenin durumuna göre basınç derecesi ve püskürtme malzemesi yogunlugu kolay bir sekilde ayarlanabilir.

• StarCephe eko-püskürtücüleri portatif, modüler bir yapıya sahip olup baslıkları ve diger elemanları rahatlıkla degiştirilebilir.
• Tek bir operatör gerekli tüm ayarlamaları tek basına yapabilir.
• Tekerlekleri ile kolaylıkla tasınabilir.
• Hem iç hem de dıs mekanda kullanılabilir.
• Üstün verimliligi, çok yönlü ekipmanları ve ayrıcalıklı performansı sayesinde saatler süren beden isini azaltırken, temizlik, tamir ve bakım için gerekli olan isi ve zamanı en aza indirir.
• İşin kalitesini arttırır.
       hassas kumlama, tarihi eser kumlama, kumlama nedir, kumlama, kalıp kumlama, taş kumlama, kumlama fiyatları, mikro kumlama, kumlama makinaları, seyyar kumlama, kumlama başlığı, kumlama yapan firmalar, ankara kumlama yapan firmalar, kumlama nasıl yapılır, cam kumlama, kumlama boya ihaleleri, sulu kumlama makinası, kumlama makinası fiyatları, kumlama makinası nasıl yapılır, cam kumlama makinaları, kumlama makinası, portatif kumlama, kumlama makinası nedir, kumlanması, kumlama makinası nasıl çalışır, kumlama makineleri
       hassas, tarihi, eser,nedir, kalıp, taş, fiyatları, mikro, makinaları, seyyar, başlığı, yapan, firmalar,ankara, nasıl, yapılır, cam, boya, ihaleleri, sulu, makinası, fiyatları, portatif, nedir, makineleri, hassas, tarihi, eser, taş, fiyatları, mikro, makinaları, seyyar, yapan, firmalar
Web Page Maker, create your own web pages.